İHD Hatay Şubesi’nden TTB’ye destek | Gazete Durum

Facebook
Twitter
WhatsApp

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi, tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın serbest bırakılmasını istedi.

İSKENDERUN- İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi, tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın serbest bırakılmasını istedi. İHD Hatay Şubesi Eşbaşkanı Tonguç Salmanoğlu, Prof. Dr. Fincancı’nın, bir bilim insanı ve insan hakları savunucusu olarak ömrünü sadece Türkiye’de değil dünyada, halkın sağlığını korumaya ve başta işkence olmak üzere insan hakları ihlalleriyle mücadeleye adadığını söyledi.

“Pek çok temel hukuk ilkesi de ihlal edilmiştir”

Prof. Dr. Fincanı’nın, İstanbul’daki evinde gözaltına alınması sonrası Ankara’ya götürüldüğünü anımsatan İHD Hatay Şubesi Eşbaşkanı Salmanoğlu, şunları kaydetti:

“Dünyaca tanınırlığa ve saygınlığa sahip bir bilim insanı ve insan hakları savunucusu olan Şebnem Korur Fincancı halen Türkiye’nin en büyük ve önemli meslek örgütlerinden birinin başkanlığını sürdürürken, yine dünya çapında saygınlığa sahip uzman bir insan hakları örgütünün yönetim kurulu üyesiyken, adresi belliyken, üstelik savcılığa ifade vermeye hazır olduğunu yazılı olarak belirtmişken, yani gözaltı işlemine gerek yokken sabaha karşı ev baskınıyla gerçekleştirilen bu gözaltı işlemi hiçbir şekilde kabul edilemez. Özellikle de gözaltı işlemi sonrasında dezenformasyon amaçlı haberlerin kolluk güçlerinin marifetiyle basına servis edilmesiyle ‘soruşturmanın gizliliği’ başta olmak üzere pek çok temel hukuk ilkesi de ihlal edilmiştir.”

“Amaç, topluma gözdağı vermek”

Salmanoğlu, gözaltı işleminin, günlerdir siyasal iktidarın damgalayıcı, itibarsızlaştırıcı ve hatta suçlulaştırıcı söylemleriyle yargı üzerinde oluşturduğu baskı ve müdahalenin bir sonucu olarak gerçekleştiğini savundu. Fincancı’nın gözaltına alınmasının altında yatan amacın bilimi, iyi hekimliği, başta işkence olmak üzere insan hakları ihlallerinin önlenmesini ve demokrasi mücadelesini engellemek olduğunu dile getiren Salmanoğlu, “Daha genel bir ifadeyle tüm topluma gözdağı vermektir. Bu hukuksuzluğa derhal son verilmeli, dünyaca tanınırlığa ve saygınlığa sahip, uzmanlık alanı adli tıp olan bir bilim insanı ve insan hakları savunucusu Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı serbest bırakılmalıdır. İyi hekimliğin ve halkın sağlık hakkının kararlı savunucusu TTB’ye yönelik baskılara da aynı şekilde derhal son verilmelidir. Kamuoyunu hakikatin yanında olmak; iyi hekimlik, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi mücadelesine sahip çıkmak için Fincancı ve TTB ile dayanışmaya davet ediyoruz. Prof. Dr. Fincancı derhal serbest bırakılsın” dedi.

Kaynak: https://www.gazetedurum.com.tr/manset-sagi/ihd-hatay-subesinden-ttb-ye-destek-16526

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr