TTB Merkez Konseyi ve Tabip Odaları: Baskıları ve Hukuksuz Uygulamaları Kabul Etmiyor, Hekimlik Değerlerine ve Toplumun Sağlığına Sahip Çıkıyoruz!

Facebook
Twitter
WhatsApp

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, tabip odaları ile birlikte TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasının ardından 29 Ekim 2022 tarihinde “Türk Tabipleri Birliği’ne Yönelik Baskılara ve TTB Merkez Konseyi Başkanı’na Yönelik Hukuksuz Uygulamalara Son Verilmelidir!” başlıklı bir metin yayımladı.

TTB Merkez Konseyi ve metni imzalayan tabip odalarının açıklaması şöyle:

Türk Tabipleri Birliği’ne Yönelik Baskılara ve TTB Merkez Konseyi Başkanı’na Yönelik Hukuksuz Uygulamalara Son Verilmelidir!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve tabip odaları geçmişinden bugüne hekimlik değerlerinin ve toplumun sağlık hakkının savunucusu olmuştur.

Meslek örgütümüz ve yöneticileri bu değerlerin korunması ve geliştirilmesi için büyük mücadeleler vermiş, bu nedenle Erdal Atabek ve Nusret Fişek’lerden bugüne dek birçok baskıya maruz kalmıştır. Tüm bu zorlu süreçlerde daima haklı çıkan ve kazanan meslek örgütümüz ve hekimlik değerleri olmuştur.

Bu çerçevede TTB’yi denetim altına alma isteği doğrultusunda TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, demokratik hukuk devleti ilkeleri hiçe sayılarak hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştır. Aynı zamanda iktidarın söylem ve eylemlerinden anlaşıldığı kadarıyla bu uygulama üzerinden meslek örgütümüze yönelik antidemokratik müdahaleler gerekçelendirilmeye çalışılmaktadır.

Türk Tabipleri Birliği ve tabip odaları olarak, bu uygulamaları kabul etmediğimizi, hekimlik değerleri ve toplumun sağlık hakkı için mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. TTB Merkez Konseyi Başkanı’nın hukuka aykırı bir şekilde tutuklanmasının ve meslek örgütümüze yönelik baskıların bir an önce sonlandırılmasını talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi

Adana Tabip Odası

Ağrı Tabip Odası

Ankara Tabip Odası

Antalya Tabip Odası

Aydın Tabip Odası

Balıkesir Tabip Odası

Batman Tabip Odası

Bitlis Tabp Odası

Bolu-Düzce Tabip Odası

Bursa Tabip Odası

Çanakkale Tabip Odası

Diyarbakır Tabip Odası

Edirne Tabip Odası

Elazığ-Bingöl-Tunceli Tabip Odası

Eskişehir-Bilecik Tabip Odası

Gaziantep-Kilis Tabip Odası

Hatay Tabip Odası

İstanbul-Yalova Tabip Odası

İzmir Tabip Odası

Kırklareli Tabip Odası

Kocaeli Tabip Odası

Manisa Tabip Odası

Mardin Tabip Odası

Mersin Tabip Odası

Muğla Tabip Odası

Muş Tabip Odası

Samsun Tabip Odası

Siirt Tabip Odası

Sinop Tabip Odası

Şanlıurfa Tabip Odası

Şırnak Tabip Odası

Tekirdağ Tabip Odası

Van-Hakkari Tabip Odası

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr