Buldan, “Demokrasiden ve toplumsal barıştan yana herkesin duracağı yer Şebnem Hoca’nın yanıdır”

Facebook
Twitter
WhatsApp

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamalarda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) PKK’ye karşı kimyasal silah kullandığı iddiasının araştırılması gerektiğini ifade etmesinin ardından iktidar tarafından hedef gösterilerek tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı için, “Hakikati cesaretle dile getirdiği için cezaevinde. Şebnem Hoca’nın durduğu yer hakikatin, demokrasinin, barışın yanıdır. Savaş karşıtlığının yanıdır. Demokrasiden ve toplumsal barıştan yana olan herkesin duracağı yer de Şebnem Hoca’nın yanıdır” diye konuştu.

(…) Şebnem Hocayı tutukladılar. Hakikati, cesaretle dile getirdiği için Şebnem Hoca cezaevinde. Şebnem Hocanın durduğu yer hakikatin, demokrasinin, barışın yanıdır. Savaş karşıtlığının yanıdır. Demokrasiden ve toplumsal barıştan yana olan herkesin duracağı yer de Şebnem Hocanın yanıdır. Kendisine sevgilerimizi, selamlarımızı gönderiyoruz.

Tam da bu süreçte, Mezopotamya ve Jinnews çalışanı gazetecileri tutukladılar, hakikatleri yazdığı için…Bu ülkenin ihtiyacı, hakikatin gereğini yerine getiren gerçek gazetecilerdir. Tutuklanan gazeteciler, özgür basının, demokrasinin onurudur. Sizin değerli kaleminiz tarihin onurlu sayfasını yazmaya devam edecek. Kaleminize kelepçe vuranlar tarihin karanlık sayfalarında anılmaya devam edecek. Ape Mulsa’yı katleden zihniyetin fikriyatı iktidardır. Musa Anterlerin, Mehmet Sincarların, Vedat Aydınların fikriyatı ve mücadele mirası bizim haritamızdır.

Şebnem Hoca ve özgür basın çalışanlarının tutuklanması, Cumhuriyet’in 99. yıl dönümüne denk getirildi. Bu bir tesadüf değil. Mesaj çok açık ve net anlaşılıyor; ret ve inkara devam edeceklerinin sinyalini veriyorlar. Bir yüzyıl daha böyle sürdürmek istediklerini bizlere göstermek istiyorlar. Bunu bir takım demokrasi söylemleriyle ambalajlıyorlar.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/buldan-ret-ve-inkara-devam-edeceklerinin-sinyalini-veriyorlar-408458

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr