BM raportörlerinden Şebnem Korur Fincancı çağrısı

Facebook
Twitter
WhatsApp

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nden beş özel raportör, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

TSK’nin PKK’ye karşı Irak’ın kuzeyinde yürüttüğü operasyonlarda kimyasal silah kullandığı iddialarıyla ilgili açıklaması gerekçe gösterilerek tutuklanan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Başkanı Şebnem Korur Fincancı için Birleşmiş Milletler’den (BM) de çağrı geldi.

Artı Gerçek’in haberine göre BM İnsan Hakları Konseyi’nden beş özel raportör, Ankara’ya Fincancı’nın serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

BM uzmanları, “Türkiye’nin terörle mücadele yasalarını insan hakları savunucularını sindirmek için kullanmaya son vermesi” çağrısı yaptı.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin, belirli bir ülke veya insan hakları sorunu hakkında çalışma yapmak üzere atanan ve gönüllülük temelinde çalışan ‘Özel Usuller’ raportörlerinin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’de Fincancı da dahil, terörle mücadele yasalarının ve diğer ceza yasalarının sivil toplumdan isimleri taciz etme, gözaltına alma, tutuklama ve cezaya çarptırma amacıyla kullanıldığı çok sayıda vakayı belgeledik. İnsan hakları savunucularının ve sağlık çalışanlarının hükümetlere karşı hakikati barışçıl şekilde söyleme kabiliyeti korunmalıdır. Bu kişilerin insan hakları ihlallerinin ifşa edilmesindeki rolleri, demokratik toplumların köşe taşlarından biridir.” (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar | https://www.gazeteduvar.com.tr/bm-raportorlerinden-sebnem-korur-fincanci-cagrisi-haber-1588394

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr