Hukuki Süreç

Facebook
Twitter
WhatsApp

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Ekim 2022 tarihinde Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında, bir haber kanalına yaptığı açıklama nedeniyle 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2’nci maddesi ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 301/2. maddesi kapsamında soruşturma başlattığını duyurdu.

O günlerde yurtdışında olan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Türkiye’ye döndükten sonra avukatları aracılığıyla ifade vermeye hazır olduğunu 21 Ekim 2022 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti. 23 Ekim 2022 Pazar günü Türkiye’ye dönen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ifadeye çağrılmayı beklerken, 26 Ekim 2022 sabahı İstanbul’daki evinden keyfi ve hukuk dışı bir şekilde ev baskınıyla gözaltına alındı. Ardından soruşturmanın yürütüldüğü Ankara’ya götürüldü.

Gözaltı işlemi sonrasında dezenformasyon amaçlı haberlerin kolluk güçlerinin marifetiyle basına servis edilmesiyle “masumiyet karinesi” başta olmak üzere pek çok temel hukuk ilkesi de ihlal edildi. Ancak aynı süreçte Şebnem Korur Fincancı’nın avukatları, gözaltı kararını veren Cumhuriyet Savcısı’na ulaşmakta ve süreçle ilgili bilgi almakta zorluk çektiler.

Ankara Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ifadesi alınan Şebnem Korur Fincancı sevk edildiği Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 27 Ekim 2022 günü tutuklandı. Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na götürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fincancı ve diğer Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin TTB Kanunu’nun ek 2. maddesinin 2. fıkrası gereğince görevlerine son verilmesi talebiyle davanâme hazırladı.

İddianameyi önce kabul eden Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, daha sonra iddia edilen suçun işleniş yeri ve ikamet adresini gerekçe göstererek dosyanın yetkisizlikle İstanbul mahkemelerine gönderilmesine karar verdi. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Aralık 2022 tarihinde verdiği karar ile davayı kabul etti.

23 Aralık 2022 tarihinde görülen ilk duruşmada Şebnem Korur Fincancı’nın tahliye talebi reddeden mahkeme heyeti davayı 29 Aralık 2022 tarihine erteledi. Şebnem Korur Fincancı’nın bu duruşma için Ankara’dan İstanbul’a karayoluyla elleri kelepçeli bir şekilde getirilmesi tepki topladı. Fincancı’nın ikinci duruşmaya kadar İstanbul’da Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulmasına karar verildi.
Şebnem Korur Fincancı’nın savunmasının tam metni için tıklayın…

Davanın ikinci duruşmasında da mahkeme tahliye talebini reddederek, bir sonraki duruşmanın 11 Ocak 2023 tarihinde görülmesine karar verdi.

11 Ocak’taki üçüncü duruşmada ise mahkeme Şebnem Korur Fincancı’yı terör örgütü propagandası suçlaması ile 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve Fincancı’nın tahliyesine karar verdi. Ayrıntılar için tıklayın. 

Süreç devam ederken, Şebnem Korur Fincancı’nın da aralarında bulunduğu TTB Merkez Konsey Üyeleri hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla soruşturma başlatıldığı ve soruşturma için gizlilik kararı getirildiği öğrenildi.
Konuyla ilgili TTB’nin hazırladığı bilgi notunu inceleyebilirsiniz.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr