CİSST’ten ‘Şebnem Korur Fincancı’ tepkisi: Tutuklama talebi hukuki değil siyasi

Facebook
Twitter
WhatsApp

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklamaya sevk edilmesine CİSST’ten tepki geldi. Yapılan açıklamada, “Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması talebi hukuki değil siyasidir” denildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal silah kullandığını iddia eden Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı gözaltına alınmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fincancı’nın açıklaması sonrası, “Türk Tabipler Birliği Başkanı ile ilgili yargı harekete geçmiştir. Hem bu kişiyle, hem bu kurumla ilgili adımlar atılacak” demişti. MHP lideri Bahçeli ise Fincancı’nın vatandaşlıktan çıkarılması gerektiğini söylemişti. Fincancı’nın gözaltına alınmasına tepkiler yükselmişti.

‘Hukuki değil siyasi’

Fincancı bugün sabah saatlerinde Ankara Adliyesi’ne getirildi. 4.5 saat süren savcılık ifadesinin altından Fincancı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Fincancı hakkındaki tutuklama talebine Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden (CİSST) tepki geldi. Fincancı’nın derhal serbest bırakılmasının istendiği açıklamada, “Türk Tabipleri Birliği başkanı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, 26 Ekim 2022 tarihinde evinden gözaltına alınarak soruşturmanın yürütüldüğü Ankara’ya götürülmüştür. 27 Ekim 2022 tarihinde de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na çıkarılmış ve ardından tutuklama talebiyle sulh ceza mahkemesine sevk edilmiştir. Tutuklama bir ceza veya cezanın infaz aracı değil sadece tedbirdir ve Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması için gerekli hukuki şartlar oluşmamıştır. Bu sebeple Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması talebi hukuki değil siyasidir” denildi.

‘Kınıyoruz, derhal serbest bırakılsın’

Şebnem Korur Fincancı tüm meslek hayatı boyunca dil, ırk, inanç, cinsiyet kimliği, statü ayrımı gözetmeden herkesin tüm temel hak ve özgürlüklerinin korunması için aktif mücadele yürüten bir insan hakları savunucusu olduğunun altı çizilerek, “CİSST olarak hapishaneler konusunda uzun süredir birlikte çalıştığımız insan hakları savunucusu Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınmasını ve bu süreçte yaşanan hak ihlallerini kınıyoruz” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın sonunda “Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı derhal serbest bırakılsın” çağrısı yapıldı.

KAYNAK: halktv.com.tr

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr