Fincancı’nın ifade sürecini takip etmek isteyen TTB üyeleri darp edildi

Facebook
Twitter
WhatsApp

Türk Tabipleri Birliği, gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen Şebnem Korur Fincancı’nın ifade sürecini takip etmek üzere adliyeye giden Merkez Konseyi üyelerinin darp edildiği anlara ilişkin bir video paylaştı. Videoda “Şebnem hocamızı yalnız bırakmayacağımızı yineliyoruz ifadelerine yer verildi. Haber takibi yapmak isteyen gazeteciler de “Talimat bu yönde” denilerek Ankara Adliyesi’ne alınmadı.

Türk Tabipleri Birliği, (TTB) iktidar tarafından hedef gösterildikten sonra İstanbul’da gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın ifade sürecini takip etmek üzere adliyeye giden Merkez Konseyi üyeleri ile emek-meslek örgütleri temsilcilerinin darp edildiği anlara ilişkin bir video paylaştı.

Videoda, ifade sürecini takip etmek isteyenlerin gerekçe gösterilmeden binaya alınmadıkları bildirilirken saldırı kınandı.

Ankara Adliyesi’ne girişlerine izin verilmeyen Merkez Konsey üyeleri ve emek-meslek örgütü temsilcileri, sürüklenerek ve iteklenerek dışarı çıkarıldı. Temsilciler, “Şebnem Hoca yalnız değildir”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

TTB’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın ifade sürecini takip etmek üzere adliyeye gelen Merkez Konseyi üyelerimiz ve emek-meslek örgütlerinin temsilcileri, darp edilerek ve gerekçe gösterilmeksizin binaya alınmadı. Saldırıyı kınıyor, Şebnem hocamızı yalnız bırakmayacağımızı yineliyoruz!” ifadelerine yer verildi.

Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın ifade sürecini takip etmek üzere adliyeye gelen Merkez Konseyi üyelerimiz ve emek-meslek örgütlerinin temsilcileri, darp edilerek ve gerekçe gösterilmeksizin binaya alınmadı. Saldırıyı kınıyor, Şebnem hocamızı yalnız bırakmayacağımızı yineliyoruz! pic.twitter.com/ejGpoQtUx3

October 27, 2022

Öte yandan gazeteciler de ‘Talimat var’ denilerek Ankara Adliyesi’ne alınmadı. DİSK Basın İş, “Hangi talimat anayasal güvence altına alınan basın ve çalışma özgürlüğünün üzerindedir?” ifadeleriyle tepki gösterdi.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın getirildiği Ankara Adliyesi bariyerlerle kapatıldı. Adliyeye gelen gazeteciler içeri alınmıyor. “Talimatın bu yönde” olduğu söyleniyor. Hangi talimat anayasal güvence altına alınan basın ve çalışma özgürlüğünün üzerindedir? @EmniyetAnkara pic.twitter.com/vq4YFmtEhI

October 27, 2022

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ise polisin gazetecilerin kimliklerini topladığını açıkladı. TGS’den yapılan açıklamada “Bugün Ankara Adliyesi’ne gazetecilerin girmesi yasaklandı. “Talimat var” diyen polis gazetecilerin kimliklerini topladı. Bu engelleme halkın haber alma hakkının ihlalidir. Gazetecilerin habere erişiminin engellenmesini kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bugün Ankara Adliyesi’ne gazetecilerin girmesi yasaklandı. “Talimat var” diyen polis gazetecilerin kimliklerini topladı. Bu engelleme halkın haber alma hakkının ihlalidir. Gazetecilerin habere erişiminin engellenmesini kınıyoruz. pic.twitter.com/cC8c6KzkJB

October 27, 2022

Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) PKK’ye yönelik kimyasal silah kullandığı iddialarının araştırılması gerektiğini dile getirmesinin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından hedef gösterilmişti.

Dün evinden gözaltına alınan Fincancı’nın emniyetteki işlemlerinin sona erdiği ve adliyeye sevk edildiği belirtildi.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/fincanci-nin-ifade-surecini-takip-etmek-isteyen-ttb-uyeleri-darp-edildi-407834

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr