İspanyol Tabipler Konseyi Başkanı, Fincancı için dayanışma mektubu gönderdi

Facebook
Twitter
WhatsApp

İspanyol Tabipler Konseyi Başkanı Dr. Thomas Cobo Casto, tutuklanan TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya dayanışma mektubu gönderdi. Cobo Casto, mektubunda “Kamusal tartışma ve ifade özgürlüğü sınırları içinde bulunduğundan Dr. Korur Fincancı’nın ifadeleri suç olarak değerlendirilemez” dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), yaptığı yazılı açıklama ile İspanyol Tabipler Konseyi’nin (İTK) 3 Kasım’da Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı için destek ve dayanışma mektubu yolladığını açıkladı.

Cobo Casto, mektubunda, Fincancı’nın ‘kimyasal silah kullanıldığı’ iddiasına ilişkin söylediği sözlerin kamusal tartışma ve ifade özgürlüğü sınırları içinde yer aldığını ve suç olmadığına dikkat çekti.

“TUTUKLANMASI, BİZZAT KENDİ İNSAN HAKLARININ İHLALİNİ TEMSİL ETMEKTEDİR”

Cobo Casto, mektubunda şunlara yer verdi:

“İspanyol Tabipler Konseyi Başkanı olarak bu mektupla, Kuzey Irak’ta kimyasal silah kullanılmasını kınamasının ardından geçen hafta ‘terör propagandası’ suçlamasıyla göz altına alınıp tutuklanan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya destek ve dayanışmamı iletmeyi diliyorum. İnsan haklarının savunulması tıp mesleğinin özünde vardır. Bu sebeple de herhangi bir bireyin ya da bir grup insanın fiziksel bütünlüğünün ihlaline dönük her şüphenin bildirilmesi her hekimin etik ve mesleki bir yükümlülüğüdür. Kamusal tartışma ve ifade özgürlüğü sınırları içinde bulunduğundan Dr. Korur Fincancı’nın ifadeleri suç olarak değerlendirilemez. Ayrıca gözaltına alınması ve tutuklanması bizzat kendi insan haklarının ihlalini temsil etmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü Dr. Korur Fincancı’nın gözaltına alınması ve tutuklanmasını kabul etmediğimi ve sağlık çalışanlarının maruz kaldığı tüm siyasal soruşturmaları kınadığımı, Dünya Tabipler Birliği (WMA) Başkanı Dr. Frank Ulrich Montgomery’nin mesajları ve ifadelerine katılarak bildirmek isterim.”

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/ispanyol-tabipler-konseyi-baskani-fincanci-icin-dayanisma-mektubu-gonderdi-409147

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr