Özcan Alper, en iyi yönetmen ödülünü Fincancı’ya ithaf etti – BirGün 29.10.2022

Facebook
Twitter
WhatsApp

Boğaziçi Film Festivali’nde ulusal uzun metraj film dalında “Karanlık Gece” filmi ile en iyi yönetmen ödülünü kazanan yönetmen Özcan Alper, ödülünü, iktidar tarafından hedef gösterilerek tutuklanan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya ithaf etti.

Yönetmen Özcan Alper, bu yıl 10’uncu kez düzenlenen Boğaziçi Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü kazandı. Alper, ödülünü AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından hedef gösterilerek tutuklanan Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya ithaf etti.

Boğaziçi Film Festivali Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirilen törenle sona erdi. Ulusal uzun metraj film dalında “Karanlık Gece” filmi ile yönetmen Özcan Alper kazandı.

‘HAK ARAYIŞINDA DEVLET ŞİDDDETİNE MARUZ KALIYORDUK’

Ödül konuşmasında, hak arayışında devlet şiddetine maruz kalındığını belirten Alper, Fincancı’nın barış dediği için linç kampanyasına maruz kaldığını söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

“Murat Uyurkulak olmasa yazamadım bu filmi. Film bir kötülük hikayesi, linç hikayesi. Ama sadece şimdiye bakmaya çalışmadık. Bir yıl önce bir odada aslında oturup bu coğrafyadaki ama tabii ki dünyadaki ama tabi önce bu coğrafyadaki kötülük meselesini anlamaya çalıştık… Nasıl oluyor da böyle bir durumda insanlar böyle bir kötülüğün içinde çoğunluk olabiliyor. Ama maalesef bitmiyor bu kötülükler. Örneğin son birkaç haftadır. Biz gençliğimizde o kurumları çok iyi bilirdik. Çünkü en ufak bir hak mücadelesinde en ufak bir hak arayışında devlet şiddetine maruz kalıyorduk. Belki ben en azına maruz kaldım ama özellikle arkadaşlarımdan biliyorum ve o zaman işkenceye uğrayan arkadaşlarımızla, ya da hak hukuk aradığımızda gittiğimiz birkaç kurum vardı. Bunlardan biri, hiçbir siyasi görüş hiçbir şey ayırmadan, Türkiye gibi bir ülkede, Türkiye İnsan Hakları Vakfı gibi bir vakıf vardı, Türkiye İnsan Hakları Derneği vardı. Ve bu kurumlarda aslında hep barış olsun diyen, asla savaş olsun demeyen bir kadın, Şebnem Korur Fincancı, biliyorsunuz, sadece yine barış dediği için maalesef bir linç kampanyasına maruz kaldı. Umarım son olur. Umarım cezaevinden bir an önce çıkar. Bu ödülü ona ithaf ediyorum.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr