TTB Başkanı Fincancı, hakkında açılan soruşturma için ‘Bu gözdağıdır’ dedi – Gazete Karınca

Facebook
Twitter
WhatsApp

Yayınlanan görüntüleri izleyerek kimyasal silah iddialarının soruşturulması gerektiğini açıklayan Adli Tıp uzmanı ve TTB Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı hakkında soruşturma açıldı. Gazete Karınca’ya konuşan Prof. Fincancı, “Ben bu değerlendirmeleri TTB Başkanı olarak değil, bir Adli Tıp uzmanı olarak yapıyorum” dedi. Hakkında açılan soruşturma için de, “Bu gözdağıdır, ben uzman olarak görüşümü açıklamayla devam edeceğim” yorumunu yaptı.

Kimyasal silah iddiaları için görüşü sorulan Adli Tıp uzmanı ve TTB Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı, görüntüleri izlediğini belirterek, iddialar için bağımsız soruşturma açılması gerektiğini açıkladı. Prof. Fincancı’nın bu görüşlerini ‘ihanet’ olarak değerlendiren yandaş medya, Fincancı’yı hedef aldı.

‘Bağımsız heyetler görev almalı’

Prof. Fincancı, Medya Haber’de, sosyal medyadaki görüntüleri incelediğini belirterek, uluslararası sözleşmeler kapsamında bölgede bağımsız heyetlerce inceleme yapılması ve soruşturma açılması gerektiğini ifade etti.

Prof. Fincancı, “Burada önemli olan, bu tür silahları kullanan devletlerin sorumlu kılınması adına etkili bir soruşturmanın yürütülmesi, bu etkili soruşturmada da bağımsız heyetlerin görev alması olmalı” ifadelerini kullandı.

Fincancı hedef gösterildi

Prof. Fincancı’nın bu sözleri yandaş medyada linç girişimine uğradı.

Yeni Şafak, “TTB Başkanı Fincancı’dan ihanet dolu sözler: PKK kanalında TSK’ya iftira attı” başlığıyla haber yaparken Sabah ise “Emekli komutanlar PKK’nın ‘Kimyasal Silah’ iftirasına ateş püskürdü: Şebnem Korur Fincancı hukuk önünde hesap versin!” başlığıyla, emekli generallerin açıklamalarına yer verdi.

İnsan hakları savunucuları destek verdi

Sosyal medyada da hedef gösterilen Fincancı’ya insan hakları savunucuları sahip çıktı. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Twitter hesabından, “Uluslararası İnsan Hakları sözleşmeleri, deneyimler üzerinden yazılır. İmzacı Devletler hükümlere uymayı taahhüt eder. Sözleşmeler ışığında konuşan bir tıp hekimini suçlamaz, suçlayamaz. Şebnem Korur Fincancı bir hekim ve insan hakları savunucusudur. #SebnemKorurFincancı” paylaşımı yaptı.

Jet hızıyla soruşturma

Yandaş medyanın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TTB Başkanı Prof. Fincancı hakkında soruşturma açtığını duyurdu. Savcılığın soruşturmayı ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçlarından başlattığı öğrenildi.

Gelişmeler üzerine bulunduğu Berlin’den Gazete Karınca’ya konuşan Şebnem Korur Fincancı, hakkında açılan soruşturma için “Memlekete geçmiş olsun. Bu gözdağı vermektir” yorumunu yaptı.

‘TTB başkanı olarak değil Adli Tıp uzmanı olarak konuştum’

Kimyasal silah iddiaları için görüşü sorulduğunda TTB başkanı olarak değil, Adli Tıp uzmanı olarak konuştuğunu söyleyen Fincancı, şunları söyledi:

Ben orada uzmanlık alanım itibariyle görüntülerde insanların kasılmaları ve istemsiz hareketleri olduğunu gözlemledim. Görüntüler itibariyle, bir sinir hasarına yol açabilecek kimyasal etki olabileceğini söyledim. Kimyasal silah kullanımına dair bir iddia var, yapılması gereken uluslararası sözleşmeler çerçevesinde etkili bir soruşturma yürütmektir. Bunun da bağımsız uzmanlar tarafından yapılması gerektiğini dile getirdim. ‘Minnesota Protokolü’ne uygun olmalıdır’ dedim.

Hakkında açılan soruşturmanın gözdağı vermek anlamına geldiğini vurgulayan Prof. Fincancı, “Bir daha hiçbir adli tıp uzmanı kendi alanı ile ilgili konularda görüş bildiremeyecek, neye istinaden soruşturma başlattıkları meçhul” dedi.

‘Soruşturma açıldı diye görüş vermeyecek değilim’

Bir Adli Tıp uzmanı olarak görüş açıklamanın kaçınacağı bir durum olmadığının altını çizen Prof. Fincancı, “Soruşturma açıldı diye bir daha görüş vermeyecek değilim elbette. Ama bu özellikle meslektaşlarımıza yönelik bir gözdağı, topluma yönelik bir gözdağı. Hakikati ortaya çıkarma çabasını engelleme davranışı. Bu da insanda, bir suçu mu örtbas etmeye çalışıyorlar da bu kadar hızlı bir refleksle karşı çıkıyorlar sorusunu oluşturuyor. Lütfen etkili bir soruşturma yapsınlar. Eğer ortada öyle bir kimyasal kullanımı söz konusu değilse aklanırlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://gazetekarinca.com/ttb-baskani-fincanci-hakkinda-acilan-sorusturma-icin-bu-gozdagidir-dedi/

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr