Britanya Tabipleri Birliği’nden Dışişleri Bakanlığı’na Mektup: Dr. Şebnem Korur Fincancı Serbest Bırakılmalı, TTB Üzerindeki Baskılara Son Verilmeli

Facebook
Twitter
WhatsApp

Britanya Tabipleri Birliği Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Latifa Patel, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın keyfi tutukluluğunun ve TTB’ye yönelik baskıların sona erdirilmesi çağrısıyla 10 Kasım 2022’de Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup gönderdi.

Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın hekimlik meslek etik değerlerine ve insan haklarına bağlı, deneyimli bir uzman hekim olduğunun belirtildiği mektupta; tutuklama kararının hem ifade özgürlüğünün ihlali ve hem de Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerden doğan insan haklarını koruma göreviyle uyumsuzluk anlamına geldiği kaydedildi.

Birleşmiş Milletler’in insan hakları alanındaki raportörlerinin yaptığı çağrıya da atıf yapılan mektupta TTB ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye hükümeti tekrar ve tekrar TTB’nin duruşuna karşı tehditkar tavır sergilemiştir. Bu tehditkar tavır Türkiye sivil toplumunun altını oymaya dönük, hükümetin daha kapsamlı olan girişimlerinin süreğen bir parçasını oluşturmaktadır.”

Mektubun İngilizce orijinali ve Türkçe çevirisi için tıklayınız.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr