Amerikan Tabipleri Birliği’nden Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın Serbest Bırakılması ve TTB’ye Baskıların Sonlandırılması İçin Harekete Geçme Çağrısı

Facebook
Twitter
WhatsApp

Amerikan Tabipleri Birliği (ATB) Delegeler Meclisi, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın keyfi tutukluluğunun ve TTB’ye yönelik baskıların sona erdirilmesi amacıyla harekete geçilmesi için bir karara imza attı.

ATB’nin, hastaların sağlığını iyileştirmek için gösterdikleri insani çabaların sonucu tutuklanan veya işkenceye maruz bırakılan hekimlere çok uzun süredir destek verdiğinin hatırlatıldığı kararda şu ifadelere yer verildi:

“ATB, haksız yere tutuklanmış sağlık çalışanlarının serbest bırakılması ve TTB’nin bağımsızlığının korunması için gösterilen çabalarda (Eyleme Geçme Yönergesi) Dünya Tabipler Birliği’ndeki (DTB) delegasyonunun DTB’ye destek sunmasını önerir. ATB’nin kaygılarını dile getirmek için ATB Başkanı, ABD Dışişleri Bakanı’na yazacak ve Türk sağlık çalışanları ile TTB’nin bağımsızlığı lehine bakanın müdahil olmasını talep edecektir (Eyleme Geçme Yönergesi).”

Kararın İngilizce orijinali için tıklayınız.

Kararın Türkçe çevirisi için tıklayınız.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr