Saygın Tıp Dergisi The Lancet’te Şebnem Korur Fincancı’nın Tutuklanmasına İlişkin Makale

Facebook
Twitter
WhatsApp

Dünyanın önde gelen tıp dergilerinden The Lancet, TTB Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasına ilişkin bir makaleye yer verdi.

Michele Heisler (P4HR – İnsan Hakları için Hekimler), James Lin (IRCT – Uluslararası İşkence Görenler için Uluslararası Rehabilitasyon Konseyi), Jens Modvig (DIGNITY – Danimarka İşkenceye Karşı Enstitü,) Chris Esdaile (REDRESS), Vincent Iacopino (P4HR) imzasıyla yayımlanan makalede, Fincancı’nın derhal serbest bırakılması ve sağlık çalışanlarını susturma çabalarına son verilmesi çağrısı yapıldı.

Dünya Tabipler Birliği’nin (DTB) Tokyo Bildirgesi’ne atıf yapan makalede, Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya suç isnat edilen eylemin, Korur Fincancı’nın mesleki sorumlulukları dahilinde olduğu belirtildi. Hekimleri, TTB’yi ve Korur Fincancı’yı desteklemeye davet eden makalede şu ifadelere yer verildi:

“Hekimler, sağlık çalışanları ve insan hakları savunucuları olarak insan hakları ihlallerini cesurca kınayan meslektaşlarımızı desteklemek etik sorumluluğumuzdur. Herkesi, TürkİYE adli makamlarını Fincancı’yı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya, TTB’nin bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumaya ve Türk tıp mesleği mensuplarını sadece etik sorumluluklarını yerine getirdikleri için dava etmeye ve cezalandırmaya yönelik farklı girişimleri reddetmeye çağırma konusunda bize katılmaya davet etmekteyiz. Hekimler sadece mesleki yükümlülüklerini yerine getirdikleri için tehdit ve tacize maruz kalıp cezalandırılırken, sessiz kalmamız mümkün değildir.”

Makalenin Orjinalini Okumak için Tıklayın…

Makalenin Türkçe Çevirisini Okumak için Tıklayın…

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr