“Dr. Şebnem Korur Fincancı Derhal Serbest Bırakılsın”

Facebook
Twitter
WhatsApp

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın siyasi linç ve hukuksuz uygulamalar sonucu gözaltına alınması, 26 Ekim 2022 günü İzmir, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Van, Mardin ve Batman’da yapılan basın açıklamaları ile protesto edildi.

Basın açıklamalarında Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın soruşturma bilgisi sonrası yurtdışından dönmesine, çağrıldığı takdirde ifadeye gelebileceğini avukatları tarafından savcılığa iletilmesine, kaçma veya delil karartma şüphesi bulunmamasına karşın gözaltına alınmasına tepki gösterildi. Açıklamalarda kamu yayıncılığı yapması gereken TRT’nin suçlulaştırmayı amaçlayan haber sunuşu da kınandı.

TTB’nin bahsi geçen tartışmalara ilişkin düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesindeki her türlü eleştiriyi dikkatle dinlediği ve değerlendirdiği vurgulanan basın açıklamalarında, iktidarın uzun zamandır sürdürdüğü baskı politikasını bu vesileyle daha da tırmandırması eleştirildi.

Basın açıklamaları Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın derhal serbest bırakılması talebinin dillendirilmesiyle sona erdi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr