Amerikan Tabipleri Birliği’nden ABD Dışişleri Bakanlığı’na Mektup

Facebook
Twitter
WhatsApp

Amerikan Tabipleri Birliği (AMA), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı’na 9 Ocak 2023’te bir mektup yazarak Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın bir an önce serbest bırakılması ve TTB üzerindeki baskıların sonlandırılması için destek çağrısında bulundu.

AMA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. James L. Madara imzasıyla ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e iletilen metinde, Korur Fincancı’nın tutukluk halinin sağlık ve insan hakları örgütleri için kaygı verici olduğu açıklandı. Hekim birliklerinin tıbbi etik ilkelerinin uygulanması ve tıbbi bakımın niteliğinin artırılmasında en önemli güvencelerden olduğunu vurgulayan metinde, TTB’nin halk sağlığına sunduğu katkıların AMA tarafından gözlemlendiğine yer verildi.

Korur Fincancı’nın tutuklanmasını iktidarın uzun yıllardır TTB üzerinde sürdürdüğü baskının son örneği olarak değerlendiren açıklama, bu baskının hekimlerin sağlığı iyileştirmek, insan haklarını savunmak ve ifade özgürlüğünü korumak için gösterdiği çabaya da müdahale anlamı taşıdığı vurgulandı.

Açıklama, AMA’nın Dünya Tabipleri Birliği gibi Korur Fincancı ve TTB’nin yanında olduğunu belirterek son buldu.

Amerikan Tabipleri Birliği’nden ABD Dışişleri Bakanlığı’na Mektup: Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın Koşulsuz Serbest Bırakılması Desteklenmeli | TTB

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Adres:
Mithatpaşa Caddesi No:49/11 6. Kat 06420 Kızılay/ANKARA Tel: +90 (312) 310 66 36 Faks: +90 (312) 310 64 63 E-posta: tihv@tihv.org.tr